Nylonový potah sedacích vaků se osvědčil

Nylon je syntetické vlákno, známé již téměř celé století. Získalo značnou oblibu zejména mezi ženami již před druhou světovou válkou díky nylonovým punčochám. Výhodou nylonu je jeho vysoká pevnost, vlákna drží pohromadě již při velmi malém průměru a této vlastnosti využívá textilní průmysl i k výrobě potahů pro sedací vaky.

Nylonové punčochy sice můžete při silnějším tlaku roztrhnout, ale totéž se vám nepodaří u sedacího vaku. Jeho povrch vydrží mnohem větší zátěž, odolá i psím drápům a většinou jej nepoškodí ani velmi ostré drápky kočičí. S vakem pak můžete posouvat po zemi, mohou na nich skotačit i děti, bez problémů udrží i posezení sto padesáti kilogramového tlouštíka.

modrý vak

Barevné provedení – značnou výhodou tohoto materiálu je barevnost a barevná stálost. Tím se sedací vaky vymykají běžným zvyklostem výroby interiérového čalouněného nábytku, který se zvláště dnes prodává v barvách nevýrazných, s převahou černé a šedé. Je to, jako kdyby se lidé báli barev, nechtěli se jim plně otevřít, přitom barvy jsou přirozenou součástí života, stačí nahlédnout do některé z botanických zahrad.

fialový vak

Možnost výměny výplně – když poptáváte sedací vak, měli byste počítat s tím, že časem se výplň sesedne a bude potřeba vyměnit. Zajímejte se o to, zda i ten vámi vyhlédnutý výrobek výměnu výplně umožňuje. Měl by mít k dispozici uzavíratelný otvor, nejčastěji na suchý zip. Výplně v podobě polystyrenových kuliček EPS jsou běžně v prodeji a jistě není nutné zdůrazňovat, že tímto krokem prodloužíte životnost sedacího vaku o další roky.

Vnitřní pogumovaná vrstva – kvalitní vaky mají na vnitřním nylonovém potahu vrstvu odolnou vůči průsaku tekutin, je to sice zdánlivá banalita, ale zabráníte tím rozvoji plísní a nevítanému zápachu. Je to něco podobného, jako ochranná vrstva u zdravotních matrací, která brání průniku moči nebo nápojů do jejích hlubin.