Menopauza, slovo, které většina žen nerada slyší

Klimakterium a následně menopauza

Tyto dvě slova jsou často zaměňována. Klimakterium nastává přibližně 5 let před samotnou ztrátou menstruace. Je to období, kdy se z vaječníků přestávají uvolňovat vajíčka a nastupuje nepravidelná menstruace. Ruku v ruce s tím jdou další příznaky jako návaly horka a zimy. Po úplném zmizení menstruace hovoříme o menopauze.

Přechod začíná mezi 45. a 55. rokem života. Mezi nejčastější příznaky řadíme:

  • nespavost
  • podrážděnost
  • návaly horka a zimy
  • nepravidelnou menstruaci
  • výkyvy nálad

žena

Vsaďte na zdravý životní styl

Při přechodu vám zdravý životní styl značně pomůže. Choďte na procházky, pravidelně se hýbejte, zdravě jezte, dostatečně spěte a buďte na sebe laskavá.

Tip: přihlaste se na hormonální jógu, vyrovná vám hladinu hormonů a přispěje k psychické pohodě

Jak zmírnit příznaky:

Nespavost – dodržujte spánkový režim a 2 hodiny před spaním vypněte veškerou elektroniku. Vypijte si meduňkový čaj nebo teplé mléko s medem a začtěte se do knihy.

Návaly horka – pomůže mokrý obklad, větrák nebo studený nápoj. Hlídejte si také příjem vitamínů E a B.

Výkyvy nálad – zkuste se něčím rozptýlit, vyrazte s kamarádkou na nákupy, přihlaste se na kurz orientálního tance nebo si udělejte filmový večer s popcornem a sklenkou vychlazeného bílého vína.

Nadměrné pocení – udržujte oholené podpaží, používejte antiperspirant a oblečení z bio bavlny nebo lnu.

ženy

Tip: v lékárně seženete test na menopauzu. Je to jednoduché, bude vám k tomu stačit jen ranní moč a výsledek budete znát do 5-ti minut. V případě pozitivního testu a ostatních příznaků, navštivte svého gynekologa.

Vytěžte z toho maximum

Nemějte obavy, život se ztrátou menstruace nekončí. Spíše naopak. Snažte se na tom vidět to pozitivní. Už nikdy vás nebude trápit PMS ani menstruační bolesti. Začněte se věnovat svým zájmům a koníčkům a užívejte si života plnými doušky.